Jesteś u nas pierwszy raz ? odbierz 3 o/o rabatu za zakupy :)
665552935porcelanownia@porcelanownia.pl
Nowości
Flisty 1086 Maselnica Nora - Bogucice
Flisty 1086 Maselnica Nora - Bogucice
76,00 zł
szt.
Flisty 1086 Waza 3 litry - Bogucice
Flisty 1086 Waza 3 litry - Bogucice
155,00 zł
szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Krótka historia sztućców 0

Komplet sztućców, chociaż niepozorny, jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia kuchni. Mniejszy lub większy zestaw sztućców to popularny prezent na przykład ślubny. W końcu każda osoba nie tylko dla domowników, ale również dla gości potrzebuje większej, eleganckiej zastawy stołowej, takiej jak na przykład ten komplet sztućców Gerlach składający się aż z 68 elementów. Jednocześnie mało osób wiec cokolwiek na temat historii sztućców.

Produkcja sztućców

Przez wieki sztućce były wytwarzane na całym świecie, ale wiodącym miejscem, w którym je produkowano, było Sheffield w północnej Wielkiej Brytanii. Pierwsza wzmianka o produkcji sztućców w Sheffield pochodzi z 1297 roku. W 1340 roku wśród dóbr króla Edwarda III znaleziono nóż, który został wykonany w Sheffield. Jest to jeden z przedmiotów codziennego użytku, które mają naprawdę długą przeszłość. Oczywiście dotyczy to sztućców najbardziej podobnych do współczesnych, ponieważ wczesne komplety sztućców dobrze znane były już w starożytności, a nawet w prehistorii.

Materiały

Zestawy sztućców mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Historycznie to srebro było tradycyjnym materiałem, który miał przewagę nad innymi metalami. Sztućce dobrej jakości muszą być wykonane z metali mniej reaktywnych chemicznie, ponieważ mogą prowadzić do powstania nieprzyjemnego smaku. Komplety sztućców mogły być również wykonane ze złota, jest ono mniej reaktywne niż srebro, ale jednocześnie zbyt drogie i tylko monarchowie mogli sobie na to pozwolić.

Do produkcji noży używano stali, a do łyżek używano cyny. Oczywiście materiały te są znacznie tańsze niż srebro i złoto. Galwanizowane srebro niklowe było używane w XIX wieku jako tańszy zamiennik kompletów sztućców ze srebra i złota - na rynek masowy. Harry Brearley był brytyjskim metalurgiem, który odkrył stal nierdzewną w 1913 roku i właśnie jego używamy najczęściej dzisiaj do produkcji sztućców. Przykładem może być elegancki zestaw Amefa Madera

Termin „srebro stołowe” wskazuje na materiał, z którego komplet sztućców jest wykonany, więc termin „zastawa stołowa” jest częściej używany w celu uniknięcia pomyłek, ponieważ materiał ten bardzo rzadko był srebrem - tylko bogaci mogli sobie pozwolić na prawdziwe srebro. Współcześnie sztućce są częściej po prostu posrebrzane. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl